Народний танець – дієвий засіб національно-патріотичного виховання

Сьогодні існує велика кількість танцювальних колективів, що використовують хореографічний матеріал лише як засіб для сценічного показу і демонстрації самих себе. Ми спостерігаємо повальне захоплення сучасною хореографією: модерном і т.д., не маючи для цього ні творчих можливостей, ні точного уявлення про стилі, напрямки, жанри, види сучасної культури. Останнім часом відбувається ослаблення інтересу до народного танцю, втрачається цікавість хореографів до концертно-сценічного втілення матеріалу з багатющої скарбниці національної танцювальної творчості, губляться традиції.

Нам у спадок залишився величезний народний танцювальний скарб, і ми повинні не лише зберігати, але й розвивати цей безцінний здобуток. Його необхідно знати й вивчати. Народні танці в умовах сьогодення є великою хореографічною цінністю, яка має не лише естетичне, але й велике пізнавальне і національно-патріотичне значення як для учасників художньої самодіяльності, так і для народу взагалі.

Своєрідною мовою народні танці відображають історію розвитку країни й наповнюють душу кожної дитини гордістю за свій народ, викликаючи глибоке почуття патріотизму. Отже, для мене важливим чинником національно-патріотичного виховання є система роботи зі збереження народних звичаїв та обрядів українського народу.

Науковці та діячі мистецтва відстоюють необхідність знайомства з народними традиціями. Але, на жаль, серед засобів, що сприяють цьому, танцювальна діяльність посідає незначне місце. Недостатня увага приділяється і національним хореографічним традиціям, які є важливим засобом формування у дітей національної свідомості, розвитку їхньої художньо-естетичної культури.

Саме тому в своїй діяльності я приділяю найбільше уваги народному танцю з урахуванням національного вбрання.

Адже, народний танець витворювався протягом віків і був тісно пов’язаний із життям народу, його побутом, працею, певним художнім смаком. Танець називають своєрідним літописом життя не дарма. Народ сам зберігав і розвивав свої танцювальні скарби, передаючи від покоління до покоління форми танців, їх характер і танець — це яскраве, багатобарвне творіння народу, що є емоційним художнім специфічним відтворенням його багатовікового життя. Народний танець завжди має яскраво виражену тему та ідею — він завжди змістовний. У танці завжди є драматургічна основа й сюжет, узагальнення й конкретні художні образи, які створюються за допомогою різноманітних пластичних і просторових малюнків — побудову, манеру виконання.

В моїй практиці прикладом такої роботи є підготовка тематичних хореографічних композицій до дня Перемоги, Шевченківських свят, пам’яті жертв голодомору, дня Незалежності України, до народних свят (Івана Купала, свята Андрія та Миколая).

 

Результатом патріотичного виховання має бути сформованість почуття патріотизму, яке означає прояв любові до свого народу, поваги до українських традицій, відчуття своєї належності, усвідомлення спільності власної долі з долею Батьківщини. А народний танець завжди був, є і буде дієвим засобом національно-патріотичного виховання дітей.

Використання інформаційно-комунікаційних технологій у роботі хореографічної студії «веселка»

Ми з вами живемо в ХХІ ст. сучасних технологій та інноваційних тенденцій. Ніщо не стоїть на місці. З кожним днем в наше життя проникає щось нове  і стає його частиною. Тому людина  ХХІ-го сторіччя має бути інноваційно забезпечена та розвинена.

З появою технічних засобів змінився і світогляд людини. В буквальному сенсі за допомогою інноваційних технологій людина вирішує більшість своїх проблем. Не вірите? Візьмемо за приклад використання людиною Інтернет технологій. Раніше, щоб дізнатися щось нове людина мала купувати газети, журнали, книги, тепер же все потрібне можна знайти у всесвітній мережі. Навіть якщо ви пропустили серію улюбленого телесеріалу, ви зможете переглянути її в Інтернеті.

У роботі хореографа ІКТ  має велике значення, оскільки за допомогою нього здійснюється:

·          Підготовка та ведення документації гуртка;

·          Пошук нових творчих ідей для постановки танців;

·          Пошук ідей сценічних костюмів;

·          Запис фонограм;

·          Фото- та відео зйомка виступів вихованців гуртка;

·          Відтворення фонограм під час занять гуртківців;

·          Перегляд відеозаписів відомих танцювальних колективів для підвищення рівня зацікавленості гуртківців на заняттях.

Кожен виступ вихованців хореографічної студії « Веселка» ми  намагаємось зняти на засоби фото- та відео фіксації. Це робиться не лише для того, щоб зберегти відео, так би мовити, для історії, але й для того щоб вчитися на власних помилках. Адже на фото та на відео найкраще видно, де саме було допущено помилки при виступі. Це робиться для того, щоб в подальшому колектив лише вдосконалювався і допускав якнайменше похибок у своїй роботі.

Також відеозаписи мають важливе значення при підготовці танцювальних номерів. Інколи, трапляється так, що ти не можеш підібрати певний рух у танці або ж хочеться дізнатися чогось нового,саме тоді на допомогу приходить вірний друг – всесвітня мережа, в якій ти безперешкодно зможеш знайти різновиди танців,рухів що цікавлять саме тебе. Також, якщо рух складний його можна розібрати за допомогою відео-уроку, який теж можна знайти в Інтернеті.

Також, у хореографічній студії «Веселка» з недавніх пір введена така традиція – одне заняття в місяць присвячується ознайомленню з різновидами видами танців, їх історією, танцювальними колективами, що їх виконують. Заняття  полягає в тому, що кожній танцювальній групі дається завдання. Наприклад, підготувати  відео презентацію з танцями народів світу, або ж підготувати розповідь про певний вид танцю чи показати його. Також на даних заняттях ми продивляємося виступи відомих танцювальних колективів, це здійснюється для того, щоб діти розуміли,  що потрібно працювати над собою та вдосконалюватись. Вихованцям подобаються такі заняття, оскільки це не лише викликає зацікавленість гуртківців до занять з хореографії, але й розширює їх кругозір.

Що стосується використання ІКТ при записі фонограм для танцювальних номерів, то й тут вони займають не останнє місце. Якщо раніше кожен з нас мав клопіт із записом аудіокасет, то з появою сучасної техніки це дрібниці. І з пошуком потрібного аудіо запису немає проблем, Просто вводиш назву потрібної композиції в графу «Пошук» і вуаля – потрібна композиція вже перед тобою на екрані. І залишається лише завантажити її з мережі інтернет на оптичний носій інформації і все готово.

Інколи, ми звертаємося до ІКТ для пошуку нових ідей у створенні концертних костюмів, насамперед народних. Оскільки готуючи народні танці певного регіону варто враховувати стилістику вбрання, що притаманне саме йому. Наприклад, це дизайн жакетки,спідниці, плахти, орнамент вишивки на сорочці, особливість головного убору, взуття. Це є надзвичайно важливим елементом у підготовці хореографічного номеру, насамперед, для того, щоб передати традиції регіону під час виконання танцю, наблизити до його культури.

 

Отже, у сучасному світі людині ніяк не обійтися без ІКТ. Вони на кожному кроці, вони – частина нашого життя. У роботі хореографічної студії «Веселка», а також у роботі всіх інших гуртків ІКТ мають важливе значення. Оскільки  вони вносять щось нове у роботу колективів, збільшуючи їх творчі доробки. Саме тому кожному керівнику гуртка та його вихованцям потрібно долучатися до роботи з інформаційно-комунікаційними технологіями, для того щоб йти в ногу з часом.

Національно-патріотичне виховання в ансамблі народного танцю "Веселка"

Download
національно-патріотичне виховання .pdf
Adobe Acrobat Document 6.1 MB